ام آر آی 1.5 تسلاء

MRI روشی است که می‌توان با کمک گرفتن از آن تصاویر بسیار دقیق و واضحی از اندام‌های درون بدن بدست آورد. امواج مورد استفاده در ام‌آر‌آی از جنس امواج رادیویی و مغناطیسی هستند که ضرری برای بدن ندارد. این روش تصویربرداری دردناک نیست.

ام‌آر‌آی (MRI) مخفف عبارت انگلیسی (Magnetic Resonance Imaging)‏ است و تصویرسازی تشدید مغناطیسی نامیده می‌شود.

در ام‌آر‌آی ابتدا بیمار در یک میدان مغناطیسی قوی قرار گرفته و سپس امواج رادیویی به سوی او تابیده می‌شود. بافت‌های بدن در جواب به این موقعیت امواج رادیویی دیگری را از خود ساطع می‌کنند. با دریافت این امواج رادیویی که از بدن بیمار ساطع می‌شود و تحلیل این امواج توسط یک کامپیوتر پرقدرت، تصاویری بر روی مانیتور دستگاه ایجاد می‌شوند که سطع مقاطعی از اندام موردنظر را نشان می‌دهند. پزشکان با استفاده از این تکنیک ارزشمند توانستند از بافت‌های مختلفی مانند مغز تصاویر واضحی بدست آورند.

نحوه تصویربرداری و مراقبت‌ها

فردی که قرار است با این روش مورد تصویربرداری قرار گیرد نباید هیچ شیء فلزی مانند ساعت، انگشتر، مفصل مصنوعی و … داشته باشد و یا شی فلزی در نزدیکی دستگاه MRI قرار گیرد، زیرا میدان مغناطیسی روی این مواد فرومغناطیسی اثر گذاشته و نه تنها باعث تداخل در امر تصویربرداری می شود، بلکه می تواند به خود فرد نیز آسیب برساند؛ به همین دلیل است که دستگاه MRI را در اتاق‌های ویژه‌ای قرار می‌دهند.

این اتاق‌ها نسبت به امواج الکترومغناطیسی نفوذناپذبرند. در نتیجه امکان ورود یا خروج برای این امواج وجود ندارد. به علاوه لباس مخصوصی را تن بیمار می‌کنند که هیچ قسمت فلزی نداشته باشد. هنگام عمل تصویربرداری فرد باید آرام باشد. به این منظور می‌توان یک آرام‌بخش ملایم به او داد. سپس او را روی تخت خوابانده و از او می‌خواهند که به طور عادی نفس بکشد. بعد از اینکه فرد در دستگاه قرار گرفت، محل مورد تصویربرداری را با نور مشخص می‌کنند و اسکن کردن شروع می‌شود.

در فواصل زمانی که اسکن کردن قطع می‌شود وی می‌تواند قدری حرکت کند، ولی نه آنقدر که از محل مورد نظر جابه‌جا شود. شخص در طول اسکن می‌تواند از طریق دکمه‌ای که در اختیار او قرار داده‌اند به مسئولان اطلاع دهد و اسکن‌کردن متوقف شود. بعد از اتمام کار اطلاعات تصویری به رایانه‌ای داده می‌شود و رایانه با بررسی اطلاعات، تصویری ایجاد می‌کند که روی فیلم منعکس می‌شود.

موارد کاربرد

امروزه M.R.I در تشخیص بسیاری از بیماری‌ها و ضایعات اعضای مختلف بدن به کار می‌رود. از این روش می‌توان برای تشخیص، درمان و دنبال کردن مسیر بیماری استفاده کرد. مثلا تمام ناهنجاری‌های مغز و نخاع به وسیله MRI نشان داده می‌شود. با این روش می‌توان تشخیص داد که درد کمر به علت درد عضله است و یا به علت فشار روی عصب می‌باشد. همچنین در درمان و تشخیص و روند توسعه سرطان از این روش استفاده می‌شود. موارد کاربرد MRI بسیار زیاد است که در این‌جا فقط چند نمونه ذکر می‌شود:

  • MRI مغز
  • MRI ستون مهره‌ها
  • MRI استخوان و مفصل‌ها
  • MRI حفره شکم
  • MRI ویژه دستگاه گردش خون

امواج مورد استفاده در ام‌آر‌آی از جنس امواج رادیویی و مغناطیسی هستند که ضرری برای بدن ندارند. این روش تصویربرداری دردناک نیست. در ام‌آر‌آی ابتدا بیمار در یک میدان مغناطیسی قوی قرار گرفته و سپس امواج رادیویی به سوی او تابیده می‌شوند. بافت‌های بدن در جواب به این موقعیت، امواج رادیویی دیگری را از خود ساطع می‌کنند.

با دریافت این امواج رادیویی که از بدن بیمار ساطع می‌شود و تحلیل این امواج توسط یک کامپیوتر پرقدرت، تصاویری بر روی مانیتور دستگاه ایجاد می‌شود که سطح مقاطعی از اندام مورد نظر را نشان می‌دهد.ام‌آر‌آی یک روش تصویربرداری دقیق و پرقدرت برای تشخیص مشکلات و بیماری‌های بافت‌های بدن است.

یکی از نقاط تمایز این روش با سی‌تی‌اسکن در این است که در ام‌آر‌آی تصاویر بافت‌های نرم مانند غضروف، تاندون، لیگامان، عصب و رگ‌ها بسیار واضح و دقیق دیده می‌شوند و این روش تصویربرداری برای تشخیص بیماری‌های این بافت ها مفید است.